Ana Sayfa İmplant Şeker Hastaları İmplant Yaptırabilir mi?

Şeker Hastaları İmplant Yaptırabilir mi?

İmplant ve Şeker Hastaları

İmplant tedavisi son yıllarda çokça tercih edilen bir diş operasyonudur. Bu  operasyon cerrahi bir işlemdir ve uzman diş hekimleri tarafından anestezi de kullanılarak yapılır. Kısacası implant tedavisi ciddi ve zorlu bir işlemdir. Bu sebeple operasyonun gerçekleşmesinden önce genel sağlık durumunun iyi olması ve bazı hastalıkların kontrol altına alınması gereklidir. Bunlardan bir tanesi de şeker hastalığıdır.

Şeker hastalığı özellikle işlem sonrasında iyileşme sürecini etkilediğinden kaynaklı implant tedavisinde dikkatli olunması gereken bir hastalıktır. İmplant işlemi öncesinde var olan genel sağlık durumu implant işlemi sonrasında da etkili olmaktadır ve implantın başarılı olmasını etkiler. Aynı zamanda kan şekerinin yüksekliği ağız dokusunda hasarlara neden olabilir. Şeker hastalığına sahip kişilerde bağışıklık sistemi düşüktür ve bu kişiler enfeksiyon kapmaya meyillidir. İyileşme süreleri çok geçtir.

Şeker hastaları implant yaptırabilir mi

Şeker Hastaları İmplant Yaptırabilir Mi?

Şeker hastaları da tabiki implant yaptırabilir lakin bu işlem genel sağlık durumu iyi olan insanlara göre daha zorludur. Bu sebeple ilk yapılacak şey tedaviye başlanmadan önce şeker hastalığına yönelip, bu hastalığı kontrol altına almaktır. Şeker hastalığı kontrol altına alındıktan sonra yapılan implant işlemi sonrası sık sık kontrole gitmeniz ve aynı zamanda şeker hastalığını da kontrol altında tutmaya devam etmeniz çok kritiktir.

Unutmayın implant tedavisi kadar iyileşme süreci de çok önemlidir. Bu sürede kemik ve implantın kaynaması gerçekleştiği için genel sağlık durumu ve ağız bakımı çok kritiktir.

Şeker Hastaları İmplant Sırasında Nelere Dikkat Etmelidir?

Hastalar tedavi öncesi kan değerlerine baktırmalıdır. Özellikle hastanın şeker tespiti için HbA1c denen şeker hastalığı testini yaptırması gerekir.

Hasta eğer insülin ilacı kullanıyorsa cerrahi işlem öncesi tok olmalı ve insülini almış olmalıdır. Eğer işlem sırasında buna rağmen kan şekerinin düştüğünü hissederse diş hekimine bildirmelidir. Şeker hastalığınızın bulunduğunu bilen diş hekiminiz bu duruma karşı önlem almalı ve yanında şekerli su bulundurmalı ve gerektiğinde içmenizi sağlamalıdır.

İmplant tedavisi cerrahi bir işlem olduğu için hasta strese girebilir ve bu da adrenalinin yükselmesine sebep olabilir. Adrenalin yükselmesi de insülin değerinin düşmesine sebep olur. Hasta bu durumu yaşamamak için stresli hissettiği an da diş hekimine bilgi vermelidir. Diş hekimi de konsültasyon yaparak insülin değerinin ayarlanmasını sağlamalıdır.

İmplant sırasında hastanın kan şekerinin yüz yirmi ile yüz seksen miligram arasında olması güvenli bir ameliyat için yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar