Ana Sayfa Sağlık Sinüs Lifting Operasyonu Nedir?

Sinüs Lifting Operasyonu Nedir?

Sinüs Lifting Operasyonu Nedir?

Sinüsler, anatomik açıdan çok önemlidir. Maksiller sinüsler kafa ağırlığını hafifletme ve ses oluşumu gibi görevlere sahiptir. Bu sinüsle azı dişlerinin üzerinde yer alan boşluklardır. Sinüs boşlukları bazı etkenlere bağlı olarak aşağıya doğru sarkmaya başlayabilir.

Bu durum da üst çene kemiğinde hacim kayıplarının yaşanmasına neden olur. Bu problem doğal bir süreç olarak başlasa da implant tedavisi yapılması durumlarında problem yaratmaktadır.

Sinüs Sarkmalarında İmplant Tedavisi Etkili Olur Mu?

Sinüs sarkmalarının nedeni dişsizlik durumu ya da anatomik nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Diş kayıpları sonrasında sinüs boşluğu aşağı doğru sarkar ve genişlemeye neden olur. İmplant tedavilerinde belirli bir kemik kalınlığı ve boyutuna ihtiyaç duyulur. İmplant tedavisi sırasında bu nedene bağlı olarak yeterli çene kemiği bulunamaz ve işlem gerçekleştirilemez.

Sinüs Lifting

Sinüs Sarkmalarında İmplant Tedavisi İçin Cerrahi İşlem Gereklidir

Sinüs sarkmalarının yaşandığı durumlarda bölgede kemik dokusu azaldığı için kemik eklemesi yapılır. Bu işleme sinüs lifting operasyonu denir. İmplant işlemi öncesinde hastanın iki boyutlu ve üç boyutlu ağız görüntüleri alınır. Bu görüntülerde hastanın kemik ölçümüne bakılır. Çıkan sonuçlara göre sinüs lifting operasyonu gerçekleştirilir.

Sinüs Lifting Operasyonu Nasıl Yapılır?

Sinüs boşluğu bir zar ile  kaplı yapıya sahiptir. Sinüs lifting operasyonu ile bu zar yerinden kaldırılır. Bölgeye gerekli eklemeler yapılarak zar tekrar kapatılır.  Hasta bu işlemde rahatsızlık duyabilir. Buraya kemik eklenmesi dışarıdan bir ekleme yapıldığı için uyum sorunu yaşanabilir. Vücut bu duruma karşı tepki gösterebilir. Bölgede ödem oluşumu ile kaşılaşılabilir.

Sinüs Lifting Operasyonunda Farklı Uygulama Teknikleri Bulunuyor Mu?

Sinüs lifting operasyonlarında farklı cerrahi uygulamalar vardır. Bunlardan en bilindik olanları kapalı sinüs ameliyatı ve açık sinüs ameliyatıdır. Açık olarak yapılan sinüs ameliyatlarında doğrudan zara gidilerek kaldırılır. Bu işlemde implant işlemi de aynı anda uygulanabilir.

Kapalı olarak yapılan sinüs ameliyatlarının uygulanabilmesi için yeterli çene kemiğinin olması gerekmektedir. İmplantın gerçekleştirileceği alandan sinüse ulaşılır ve böylece sinüs zarı kaldırılır. Bölgeye böylece kemik dokusu eklenir.

Sinüs Lifting Operasyonu Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Hijyen, dental işlemlerin hepsinde çok önemli yer tutar. Diş hekiminin öneriler doğrultusunda ameliyat sonrası soğuk uygulaması yapılması ödem oluşumunu önlemede önemlidir. Gerekli ilaç ve antibiyotiklerin düzgünce kullanılması da bu süreçte önemlidir. Burundan doğru sinüslere baskı olabilir. Bu nedenle burayı temizleme de ve korumada dikkatli olunmalıdır.  Unutmayın ilk on günlük süreç bu operasyon için kritiktir.

Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Sigara gibi kötü alışkanlıklar hastanın iyileşme sürecinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Ayrıca sigara ve türevleri ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşumuna da sebebiyet verebilir. Bu dönemde ameliyat bölgesi dışarıdan gelecek bölgelere karşı korunmalıdır. Herhangi bir darbe işlemin olumlu gidişatını olumsuz olarak etkileyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar