Ana Sayfa İmplant Zigomatik İmplant Nedir?

Zigomatik İmplant Nedir?

Zigomatik İmplant Nedir?

Zigomatik implant geleneksel olarak bilinen implantlardan farklı bir implant türüdür. Zigomatik implant üst çene bölgesine hiç implant uygulaması yapılmamış kişilere uygulanan bir implant uygulamasıdır. Bu implant yöntemi, üst çene bölgesinde ileri boyutlarda meydana gelmiş kemik erimesi durumunda uygulanmaktadır. Bilinen diş implantları sekiz, on, on iki milimetre uzunluğundayken, zigomatik implantlar otuz ila elli milimetre arasında bir uzunluğa sahiptir.

Zigomatik implant, farklı bir yüzeye sahip özel bir implant çeşididir. Bu sebeple uygulanacağı yer de özel bir yere sahiptir. Çünkü ileri derece de meydana gelen kemik erimesi sebebiyle bu çene kemiğine implant yapımı imkansız hale gelmiştir. Bu hastalarda uygulanabilecek tek işlem zigomatik implant tedavisidir. Üst çene de implant yapılacak yeteri kadar alan olmazsa zigomotik kemikten yararlanılır. Bu bölgeye otuz santim ila kırk santim aralığında zigomatik kemik yerleştirilir.

Zigomatik implant nedir

Zigomatik İmplantlar Kimlerde Kullanılır?

Zigomatik İmplantlar genel olarak tak çıkar yapılan diş protezlerini uzun zaman boyunca kullanmış kişilere uygulanıyor. Uzun yıllar tak çıkar protez dişler kullanan kişiler, uzun bir süre dişsiz kaldığı için özellikle üste çene kemiği erime noktasına ulaşmış olur. Bu çene kemikleri implant tedavisini uygulamaya yetecek kadar çene kemiğine sahip değildir. Artık tak çıkar protezler de kullanamama durumuna gelen bu hastalar için uygulanacak tedavi zigomatik implant olmaktadır.

Son yıllarda yukarıda bahsedilen hastaların yanında erken yaşta diş kayıpları yaşayan hastalar içinde zigomatik tedavi kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda genetik problemler sebebiyle diş kaybı yaşayan kişilerde de zigomatik tedavi kullanılmaktadır. Diş implantı yaptırmak istiyorsanız ve üst çene kemiği yetersizliği sebebiyle size bilinen implantların uygulanamayacağı söylendiyse, zigomatik implantlar tam size göre olacaktır.

Zigomatik İmplant İşlemleri Nasıl Yapılır?

Zigomatik implant yaptırmak isteyen hastanın öncelikle gerekli tomografileri çekilir. Çene kemiği durumu tespit edildikten sonra yapılacak zigomatik kemiğin, ağız içindeki mesafesine bakılır. Buna göre zigomatik kemiğin uzunluğu belirlenir. Hastaya işlem sonrası dişlerin görüntüsünün nasıl olacağını gösteren bir protez hazırlanır. Hasta bu protezi beğenirse bu model üç boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılır.

Zigomatik implant yapılacak hastalar için bazı testler yapılır. Bu implant uygulaması da diğer implant uygulamalarında olduğu gibi anestezi kullanılarak yapılmaktadır. İşlem genellikle iki saate yakın sürmektedir. Uygulama sonucunda orijinal dişlere uygulandığından daha fazla ve hassas bakım uygulaması gerekmektedir. Bu işlem sonrasında diş hekiminiz kullanmanız gereken özel diş fırçası önerisinde bulunacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar