Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplamaları denince akla ilk olarak porselen kaplamalar gelir. Çünkü diş kaplamalarında genellikle porselen kullanılır. Diş kaplamaları metal destekli olanlar ve metal destekli olmayanlar olarak iki çeşittir. Zirkonyum diş kaplama ise metal desteksiz bir kaplama çeşididir. Metal destekli yapılan kaplamalara nazaran doğal bir görünüş sağlar.

Zirkonyum kaplama, son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Zirkonyum kaplama hem diş hekimleri tarafından sıkça önerilen hem de hasta açısından çok kullanışlı ve estetik görünmesiyle olumlu yorumlar almaktadır. Aynı zamanda ağız içinde çok işlevsel oluşuyla çokça tercih edilmektir.

Estetik görüntü açısından tercih edildiği kadar sağlıklı bir ağız için de son derece yarar sağlayan zirkonyum kaplamalar bu açıdan çok etkili bir tedavi olmaktadır.

Zirkonyum diş kaplama herhangi bir alerji tetiklemez ve alerjiye neden olmaz. Bu kaplamalar aşınmaz ve ışığı geçirmesiyle ve beyaz olmasıyla çok sağlıklı bir üründür. Kullanımla birlikte ne kaplamada ne de diş etinde renk değişikliğine neden olmaz. Ağızda tat değişimine neden olmaz ve yiyeceklerinizi gönül rahatlığıyla tüketme imkanı sağlar.

Zirkonyum kaplama fiyatları, diğer diş uygulamalarında olduğu gibi, Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlemektedir.

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları – 2020

2020 – Kıymetli Metal Ücreti Hariç Yasal FiyatlarKDV (%8) Dahil Fiyat
Veneer Kuron (Zirkonyum kaplama fiyatları) 715 TL
Veneer Kuron (Porselen kaplama fiyatları) 715 TL
Laminate Veneer (Seramik) 1730 TL
İmplant Üstü Veneer Kuron (Zirkonyum) 865 TL
Geçici Kuron (Tek diş) 185 TL
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz Porselen) 1660 TL
Diş Çekimi 175 TL

 

2019 yılında TDB tarafından belirlenen zirkonyum diş kaplama fiyatları ise şöyledir:

2019 – Kıymetli Metal Ücreti Hariç Yasal FiyatlarKDV (%8) Dahil Fiyat
Veneer Zirkonyum Kaplama950,00
Veneer Kuron500,00
İmplant Üstü Veneer Zirkonyum Kaplama (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç)1.205,00
Laminate Veneer (Akrilik)575,00
Laminate Veneer (Seramik)1.155,00
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz)1.105,00
Adeziv Köprü (Maryland vb. gibi)395,00
Düşmüş Kuron ve Köprü Simantasyonu40,00
Kuron Köprü Tamiri 275,00

 

Yukarıda ki, TDB tarafından belirlenen fiyatlar; kullanılan materyale, tedavinin yaptırıldığı kuruluşa ve tedaviyi gerçekleştiren hekime ve daha birçok faktöre göre değişebilmektedir. Yukarıda belirtilen fiyatlara tedavi sırasında kullanılacak değerli metal veya monolitik zirkonyum ücreti dahil edilmeden belirlenen ücrettir.

Zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum Kaplama Yararları

Zirkonyum diş etiyle uyumlu bir metaldir. Hem estetik açısından hem de organik ürünlerle etkileşime girmemesiyle son derece sağlıklı bir üründür. Porselen kaplamalarda yaşanan ağızda metal tat kalması ya da diş etlerinin kararması gibi hem estetiği hem de sağlığı etkileyen durumlarla karşılaşılmaz. Bu nedenle hem hekimler tarafından sıkça önerilmektedir hem de hastalar tarafından memnuniyet sağladığı için tercih edilmektedir.

Deforme olmuş, kırılmış ya da çeşitli nedenlerle tabaka kaybına uğramış olan dişlerde rahatlıkla kullanılabilir. Dişlerin, diş beyazlatma işlemine rağmen beyazlamaması, ileri derece renkleşmesi ve kalıtsal renkleşme durumlarında da tercih edilebilen bir yöntemdir. Ortodontik tedavinin yapılamayacağı ya da gerek duyulmayan durumlarda ayrık diş – çarpık diş tedavisi olarak seçilebilmektedir. Yapıca ve renkçe bozulmaya uğramış dolgu uygulamalarını düzeltmede de zirkonyum diş kaplama kullanılabilir. Ön tarafta bulunmayan dişlerde köprü yapımı ya da kaplama işlemi olarak kullanılabilir. İmplant uygulanmış protez ön dişlerde kaplama olarak zirkonyum tercih edilebilir. Güzel ve estetik bir gülüş için zirkonyum diş kaplama birçok durumda kullanılabilir.

Estetik görünümünün yanında zirkonyum diş kaplama son derece uzun ömürlü olmasıyla da dikkat çekmektedir. İyi yapılmış bir zirkonyum kaplamanın kullanım ömrü, hastanın ağız bakımının da etkisiyle beş ila yirmi yıl arasında değişmektedir.

Kişinin ağız ve diş bakımına verdiği önem, beslenme şekli, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenlerle her ağız ve diş tedavisinin ömrü olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmektedir. İyi bir bakımla ömür boyu kullanım sağlandığı da görülmüştür.

Hem orijinal dişleriniz hem de zirkonyum kaplı dişinizi korumanızın bir şekli de eğer dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyorsanız bu sorununuzu çözmenizden geçmektedir.

Tüm bu yararlar ve ömürlük kullanım şansı yanında yaptırdığınız zirkonyum diş kaplamasının fiyatı çok makul kalacaktır.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama işlemi gerekli muayeneler ve hekim görüşü sonunda yapılabilir. Seçtiğiniz diş kliniğinin ortamı, hijyeni ve bu kliniğe bağlı çalışan hekimlerin deneyimleri ve başarılarına dikkat etmeniz çok önemlidir.

İşleme başlanırken hastanın ağrı, acı ya da sızı hissetmemesi için ve özellikle diş operasyonlarından korkan hastaların rahatlığı için lokal anestezi yapılmaktadır. Hasta işlem boyunca hiçbir şey hissetmeyecektir. Bu sebeple eğer bu işlemden korkuyorsanız hiç çekinmeyin çünkü işlem öncesi ve sonrası çok iyi hissedeceksiniz.

Zirkonyum diş kaplama yapılacak dişler özel aletlerle ufaltılmaya ve kesilmeye başlanır ve bu işlem sonucunda hassas bir ölçü alınır.

Dişlerden hassas ölçü alındıktan hemen sonra hastaya günlük hayatına devam edebilmesi için hazırlanan geçici dişler yapıştırılır.

Hastanın orijinal dişlerinden kesilmeyen veya inceltme yapılmayan halinden ya da varsa bir işlem uygulanmamış, orjinal dişi referans alınarak zirkonyum kaplama rengi seçilir.

İşlem sonunda dişinizden alınan ölçüler ışığında zirkonyum diş kaplamanız, bir haftadan kısa sürece hazırlanır. Dişlerinizin ölçüsüne uygun olarak hazırlanan bu dişler hekiminize ulaştığında size haber verecek ve bu dişleri ağzınıza uygulayacaktır. Size ait bu dişlerde kalıcı olarak yapıştırılmadan önce uyumu ve rahatlığını kontrol etmek ve kötü bir durumda hızlıca ve kolayca müdahale edebilmek için geçici olarak yapıştırılır. Siz bu haliyle kaplamalarınızı en az dört gün ve en fazla bir hafta denersiniz. Herhangi bir sorun yaşamaz ve sıkıntı çekmezseniz, zirkonyum diş kaplamalarınız kalıcı olarak dişlerinize yapıştırılır.

Zirkonyum kaplama yaptıran hastalar, ağız bakımına dikkat etmeli, kötü alışkanlıklarından vazgeçmeli ve düzenli olarak her altı ayda bir kontrole gitmelidir. Zirkonyum kaplamalarınızın uzun ömürlü olması için kontroller ihmal edilmemelidir.

Zirkonyum diş kaplamalar bazı durumlarda tercih edilemeyebilir. Ağızda bu kaplamaların yapılamayacağı kadar çok uzun boşlukların oluşu, köprü ayakları olacak dişlerin birbirine uzaklığı sebebiyle maalesef zirkonyum diş kaplaması yapılamamaktadır. Bu durumlarda tedaviden vazgeçilmemeli, yapılabilecek olan başka diş tedavileri tercih edilmelidir. Hasta zirkonyum kaplamada ısrarcı ise öncelikle ortodontik tedavi görmeli, diş boşluklarının yerine implant tedavisi ile diş kökü eklenmelidir. Böylece implant yapılan dişin üzeri de olmak üzere zirkonyum kaplama yapılabilir.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Sökülür?

Zirkonyum kaplamaları bazı durumlarda ve kullanım ömrü dolmuşsa çıkartılır. Bu işlem sizi korkutmamalıdır. Zirkonyum kaplamalar acısız ve kolaylıkla çıkabilmektedir. Ağzınızdaki zirkonyum kaplamayı kendiniz çıkarmaya uğraşmamalısınız. Diş kaplamanızı nasıl diş hekimine yaptırdıysanız, çıkarma işlemini de diş hekiminiz yapmalıdır.

Diş hekimleri zirkonyum kaplama yaparken çıkarma işlemini de düşünerek kaplamanın diş etiyle birleştiği yere minik bir çıkıntı halinde kaplama sökücü yerleştirilir. Bu sayede doktorunuz minik vuruşlarla kaplamanızın çıkmasını sağlar. Bunun yanında zirkonyum kaplamanız kesilerek çıkartılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar