Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Kimler Yaptırabilir?

Zirkonyum Diş Kaplama Kimler Yaptırabilir?

Zirkonyum Diş Kaplama Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Diş kaplamaları metal destekli olan diş kaplamaları ve metal destekli olmayan diş kaplamaları olarak iki çeşite ayrılır. Zirkonyum diş kaplama ise metal desteksiz bir kaplama çeşididir. Metal destekli yapılan porselen kaplamalara nazaran doğal bir görünüm sağlar.

Hem diş kaplaması yaptıracaksanız hem de bu işlem sonucunda estetik açıdan güzel bir gülüş elde etmek istiyorsanız, zirkonyum diş kaplama sizin isteklerinizi tümüyle karşılayacaktır.

Zirkonyum elementi beyaz renkli olmakla birlikte, saf bir mineraldir.

Zirkonyum diş kaplamaları ışık geçirgenliğine sahiptir. Bu sayede metal destekli olan porselen kaplamalara göre diş etlerinde koyu renk oluşumuna sebep olmaz. Kolay kullanımı ve estetik görünümüyle hem hekimler hem de hastalar tarafından çokça tercih edilmeye başlamıştır.

Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama İşlemi Herkese Uygulanabilir Mi?

Zirkonyum diş kaplama, orjinal dişlerin devamlılığı sağlandığı sürece her yaşta ve durumda yaptırılabilir. Sadece diş ve çene gelişiminin devam ettiği ergenlik çağında tercih edilmez. Ayrıca ağızda tüm dişlerin tamamlanması on sekiz ila yirmi yaşa kadar devam edebildiğinden doğru bir müdahale için en uygun zamanın beklenmesi hastanın yararına olacaktır. Bu gelişim süreci beklenmediği takdirde çene gelişimiyle birlikte dişler arası aralıklar ortaya çıkabilir.

Zirkonyum diş kaplamaların yapılamadığı başka bir durum ise dişlerinizin arasında sıralı uzun boşlukların olması durumudur. Çünkü bu şekilde yapılacak zirkonyum diş kaplamalar kırılma ihtimaliyle karşılaşır. Bunun önüne geçmek için sıralı diş eksikliklerinde zirkonyum diş kaplama işlemi hemen yapılmaz. Bu sebeple zirkonyum diş kaplamalar yapılmadan önce diğer diş problemlerinizi halletmeniz daha yararlı olacaktır. Zirkonyum diş kaplamalar, tüm diş işlemleri ve implant tedavisi üzerine de rahatlıkla yapılır.

Zirkonyum diş kaplama, orjinal dişlerin kalıcı olduğu süre boyunca her yaşta uygulanabilir. Diş etlerinde bir sorun yaşanmadığı sürece de kalıcı olan bu işlem, uzun yıllar kullanılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplamalar ışık geçirebilme özelliği sayesinde porselen kaplamalarda ortaya çıkan mat görüntü oluşmayarak, dişler doğal görünümüne en yakın halde gözüküyor. Böylece daha sağlıklı, daha şeffaf ve daha doğal bir görünüme kavuşulur.  Zirkonyum kaplama, diş eti sağlığı için de önemlidir. Zirkonyum diş kaplamalar diş etiyle daha uyumludur ve zirkonyum ile yapılmış işlemlerde, diş eti sorunları metal destekli olan porselen kaplamalara göre daha az görülür.

Zirkonyum diş kaplama sıcağa dayanıklıdır ve bu kaplamaları kullanan hastalarda, sıcak soğuk hassasiyeti oluşmaz. Özellikle metal alerjisi olan hastalar tarafından zirkonyum diş kaplama güvenle kullanılabilir çünkü zirkonyum elementi de metal alaşım bulunmaz.

Zirkonyum kaplama, diğer diş kaplamalarına sahip olan dişlere oranla daha sağlamdır. Doğal bir görüntü sağladığından özellikle ön dişlerde sıkça tercih edilir.

Zirkonyumun bir diğer en önemli özelliği ise leke tutmamasıdır. Sigara, çay, kahve vb. sebebiyle oluşan lekelenmeler zirkonyum kaplı dişlerde gözlenmez. Zirkonyum kaplamalar ağız kokusuna neden olmaz. Ağızda metal tat bırakmaz ve yiyeceklerin tadında değişiklik meydana getirmez. Diş eti problemlerine neden olmaz.

Zirkonyum diş kaplamalar da diğer diş tedavilerinde olduğu gibi doğru kullanımla birlikte ömür boyu ağzınızda kalabilir. Zirkonyum diş kaplama uygulamasını yaptırmadan önce diş etlerinizi ve diş köklerinizde bulunan problemleri önceden çözmeniz, zirkonyum kaplamanın ömrünü uzatır. Ağız bakımının önemi zirkonyum kaplamada da geçerlidir. Doğru yerde ve doğru hekim ile yapılan tüm ağız ve diş işlemlerinde olduğu gibi zirkonyum diş kaplamalar da temiz kullanmanız ile birlikte uzun ömürlü olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar