Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Kırılır mı?

Zirkonyum Diş Kaplama Kırılır mı?

Zirkonyum Diş Kaplama Kırılır mı?

Zirkonyum diş kaplama, son yıllarda diş tedavilerinde çokça kullanılan bir kaplama çeşididir. Kaplamalar metal destekli olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayrılır. Metal desteksiz olan zirkonyum diş kaplamalar, zirkonyum elementinin işlenmesi ile yapılır. Metal destekli olan diş kaplamalar kadar dayanıklı olan zirkonyum kaplamaları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Zirkonyum kaplamalar diş etlerinde renk değişimine ve kararmaya neden olmaz. Aynı zamanda ağız içinde korozyona karşı dirençlidir.

Kaplama diş kırılır mı

Zirkonyum diş kaplamalar ve lamina diş kaplamalar estetik olarak öne çıkmaktadırlar. Dayanıklılık açısından ne kadar metal destekli olanlara yakın sonuçlar veriyor olsa da sert kuvvetler karşısında kırılma ihtimalleri vardır. Malzeme seçimi ve ağız bakımı ile zirkonyum diş kaplamalarınızın zarar görme ihtimalini azaltabilirsiniz.

Zirkonyum diş kaplamalar diğer kaplamalara nazaran daha kırılgan bir malzemeden yapılmaktadır. Zirkonyum elementinin esneklik katsayısının da az olması sebebiyle daha kolay kırılabilmektedir.

Ayrıca zipping olarak adlandırılan, zirkonyum diş kaplamasının üzerinden ince bir tabakanın kalkması durumu da yaşanabilir. Bu durum yeni nesil diş kaplamalarında çokça karşılaşılan bir sorundur.

Zirkonyum diş kaplamaların zarar görmesi ve hatta kırılmasının başka ve çok önemli nedenlerinden bir tanesi de uyurken dişleri sıkma problemi ve diş gıcırdatma problemidir. Birçok kişi bu problemlerin diş kaplaması hazırlanırken laboratuvarların ve diş hekiminin çiğneme kuvvetine uygun işlem yapmasıyla çözülebileceğini düşünse de bu yöntemler uzun vadede işe yaramaz.

Zirkonyum diş kaplamalarının zarar görmesinin başka bir nedeni de çapraz kuvvetlere maruz kalınmasından kaynaklanır. Zirkonyum diş kaplamanın karşı çene dişleri ile aşırı teması ya da bazı dişlerin erken kapanışı ile baskının artması nedeniyle kırılmalar yaşanabilir. Bunun önüne geçmek içinse diş kaplamanızı yaptırmadan önce ağzınızda yer alan diğer diş problemlerini tedavi ettirmelisiniz.

Zirkonyum Dişler Çürür Mü?

Zirkonyum diş kaplamalar orijinal dişlerle arasında boşluk kalmayacak şekilde, diş üzerleri inceltilerek uygulanır. Böylece orijinal diş ile zirkonyum arasında boşluk kalmaz. Bakteri oluşumu engellenir. Eğer diş kökünde bir sorun yok ise zirkonyum kaplanan dişlerde çürüme meydana gelmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar