Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplamaları denince akla ilk olarak porselen kaplamalar gelir. Çünkü diş kaplamalarında genellikle porselen kullanılır. Diş kaplamaları metal destekli olanlar ve metal destekli olmayanlar olarak iki çeşittir. Zirkonyum diş kaplama ise metal desteksiz bir kaplama çeşididir. Metal destekli yapılan kaplamalara nazaran doğal bir görünüş sağlar.

Hem diş kaplaması yaptıracaksanız hem de bu işlem sonucunda estetik kaygılarınız varsa ve güzel bir gülüş elde etmek istiyorsanız, zirkonyum diş kaplama sizin ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Son dönemlerde diş kaplamalarda estetik ön plana çıkmış ve zirkonyum alt yapılı dişler hekimler tarafından sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır.

Zirkonyum maddesi beyaz renkli olmakla birlikte, saf bir mineraldir. Bu saf mineral haldeki zirkonyum, zirkonya seramiği haline getirilerek, bu işlem için özel olarak kullanılan fırınlarda pişirilir.

Zirkonyum diş kaplama nedir

Zirkonyum diş kaplamaları ışık geçirgenliğine sahiptir. Bu sayede metal destekli olan kaplamalara göre diş etlerinde koyu renk oluşumuna sebep olmaz. Metal destekli kaplamalarda bu kararma zamanla dışarıdan rahatlıkla fark edilebilir boyuta ulaşır. Zirkonyum kaplamaların ise böyle bir sorun oluşturmadığı bilinmektedir.

Bununla birlikte zirkonyumun ışık geçirebilme özelliği sayesinde diğer kaplamalarda hissedilen mat görüntü oluşmayarak, dişler orjinal halinde gibi gözükür. Böylece daha sağlıklı, daha şeffaf ve daha doğal bir görünüme kavuşulur.  Zirkonyum kaplama, diş eti sağlığı içinde önemlidir. Çünkü, zirkonyum diş kaplamalar diş etiyle daha uyumludur ve zirkonyum ile yapılmış kaplamalarda, diş eti rahatsızlıkları metal destekli kaplamalara kıyasla daha az görülür.

Zirkonyum diş kaplama sıcağa dayanıklıdır ve bu kaplamaları kullanan hastalarda, sıcak soğuk hassasiyeti görülmez. Metale alerjisi olan hastalar tarafından zirkonyum diş kaplama güvenle kullanılabilir.

Ayrıca, zirkonyum kaplama, metal destekli diş kaplamalarına sahip olan dişlere oranla daha sağlamdır. Doğal bir görüntü sağladığından özellikle ön dişlerde sıkça tercih edilir.

Zirkonyumun bir diğer en önemli özelliği ise, sigara, çay, kahve vb. sebebiyle oluşan lekelenmeleri en aza indirmesidir. Ağız kokusuna neden olmaz. Ağız tadında değişiklik meydana getirmez. Diş eti problemlerine sebep olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar