Ana Sayfa Zirkonyum Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplamalar son zamanlarda çokça tercih edilen bir tedavi olmuştur. Diş kaplamalar metal destekli diş kaplamalar ve metal desteksiz diş kaplamalar olarak ikiye ayrılır ve zirkonyum diş kaplamalar metal desteksiz olan kaplamalardandır.

Işık geçirgenliği sayesinde orijinal dişlerle uyum sağlayan, aynı zamanda birçok farklı renk seçeneği olan zirkonyum diş kaplamalar ağzınızda ki tüm dişlerin uyum içinde olmasını sağlayacaktır.

Son derece dayanıklı olan zirkonyum diş kaplamalar, porselen diş kaplamalardan sonra çığır açan bir tedavi olmuştur. Çünkü metal destekli olan diş kaplamalar zamanla diş etlerinde ve dişlerde kararmaya sebep olmaktaydı. Zirkonyum diş kaplamalarda metal destek olmadığından ve zirkonyum elementinin metal alaşım içermemesinden kaynaklı herhangi bir kararma problemi yaşamaktadır.

Zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplamalar yapılmadan önce diş eti ve diş kökü üzerinde bulunan tüm sorunların tespit edilip tedavi edilmesi önemlidir. Böylece daha kalıcı bir tedavi yaptırmış olacaksınız. Zirkonyum diş kaplama sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Çünkü işlem sırasında lokal anestezi uygulanır. Kaplama yapılacak dişler özel bir aletle önce tıraşlanır dişler ufaltılır ve dişlerin hassas ölçüleri alınır.

Kesildikten ve ölçü alındıktan sonra ise dişlere geçici olarak hazırlanan dişler yerleştirilir. Bu geçici olarak yerleştirilen dişler diğer dişler hazırlanana kadar hasta tarafından kullanılacak olduğundan geçici olarak yapıştırılır. Hastanın var olan orijinal dişlerine göre alınan referansla zirkonyum diş kaplamalar hazırlanır.Yine hastanın orijinal dişlerine bakılarak zirkonyum diş kaplama rengi seçilir. Bu sayede hastanın ağzında tüm dişler uyumlu olarak hazırlanmış olur.

Zirkonyum diş kaplamalar çok kısa sürede hazırlanır. Bu süre en az üç gün olmakla birlikte en fazla bir haftadır. Hazırlanan ve size ait olan bu zirkonyum diş kaplamaları da dişlerinize geçici olarak yapıştırılır. Çünkü diş hekiminiz zirkonyum diş kaplamanızı doğru olarak yapılıp yapılmadığı ve dişlerinizde herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağınızı gözlemek ve herhangi bir problem durumunda kaplamalara kolayca müdahale etmek ister.

Bu şekilde en az dört gün ve en fazla bir hafta ağzınızda deneyeceğiniz zirkonyum kaplamalarınız bir sorun çıkmadığı durumda ağzınıza kalıcı olarak yerleştirilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Tercihi

Zirkonyum diş kaplamaların tercih edilmesinin bir diğer ve en önemli nedenlerinden biri de zirkonyum kaplamaların estetik bir görünüş sunmasıdır. Eksik diş yerine kullanıldığı gibi çarpık dişler ya da dişler arasında boşluk bulunan durumlarda da zirkonyum diş kaplama tercih edilmektedir.

Beyaz renkli olan zirkonyum maddesi kaplama yapılmak için seramik haline çevrilir. Sonrasında özel fırınlarda pişirilen zirkonyum, kişinin diş yapısına göre ayarlanır.

Kullanım ömrünün uzun olması ve diş etleri ile ağıza son derece uyumlu olması ile zirkonyum diş kaplama çok avantajlı bir kaplamadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Ağız Bakımı

Zirkonyum kaplamalarınızı yaptırdıktan sonra ağız bakımınıza ve hijyenine dikkat etmelisiniz. Bunun yanında her altı ayda bir diş hekiminize kontrole gitmeniz önemlidir. Kaplamaların uzun uzun ömürlü olması için bu çok önemlidir. Kaplamalarınızın zarar görmemesi için bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise uyurken dişlerinizi sıkmamak ve dişlerinizi gıcırdatmamaktır. Eğer böyle bir probleminiz varsa zirkonyum diş kaplamanızı yaptırmadan önce bu problemi çözmeniz yararlı olacaktır.

Zirkonyum Diş Kaplama Önerileri

Zirkonyum diş kaplamalar kaliteli malzeme, tecrübeli bir hekim ile yapılırsa ve sonrasında temizliğine dikkat edilirse uzun ömürlü olacaktır. Diş köklerini de herhangi bir sorun ya da çürüme yaşanmadığı takdirde zirkonyum diş kaplamalarınıza herhangi bir şey olmaz çünkü direkt dişin üzerine yapıştırıldığından kaynaklı zirkonyum diş kaplama ile orijinal diş arasında boşluk kalmaz ve böylece kaplamanın hava alması ya da diş ve kaplama arasında yiyecek artığı girmesi ya da organizma üremesi gibi problemlerle karşılaşılmaz.

Zirkonyum diş kaplamalar metal destekli diş kaplamalar kadar sağlam olsa da estetiği öne çıkardığı için kırılma ihtimalleri biraz daha fazladır. Bu sebeple gereken özeni göstermelisiniz. Herhangi bir darbe sonucunda diş kaplamanıza bir zarar gelirse hemen doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü kaplama ve diş arasına girecek yiyecek artıkları mikrop üremesi neden olur ve hem dişinize hem kaplamanıza daha büyük zararlar verir. Bunun yanında zirkonyum kaplamalar yapılırken sağlam olan dişlerinize hiçbir zarar gelmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız? Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci boyunca birçok alanda ve işte aksamalar meydana geldi. Özellikle sağlığımızla ilgili bazı...

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri

Protez Diş Fiyatları ve Protez Çeşitleri Protez dişler, tekli ve çoklu diş kayıplarında kullanılan bir üründür. Protezler sayesinde kişinin diş eksikliği problemi çözülmüş olur. Protez Nedir? Protez,...

Lazerle diş beyazlatma nedir ve nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma nedir? Lazer ile diş beyazlatma, dişlerde meydana gelen renk değişimlerini gidermek üzere, lazer ışığı kullanılarak dişlerin renginin normal seviyeye getirilmesi işlemine verilen...

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi Hamilelik döneminde birçok açıdan sağlığa dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde tedavi şansı normalken yapılana göre çok daha düşüktür. Hamilelerin birçok ilacı...

Son Yorumlar